Company Details
  • Name : TOMAN TEKSTİL SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
  • Address : yunusemre mahallesi vişne caddesi er sokak no:16 Yıldırım\BursaGSM:+90545 364 21 60
  • City State : BURSA
  • Country : Turkey
  • Web Page : www.tuffykids.com
  • E-Mail : ay.tunca@hotmail.com
  • Telephone : (224)-364 21 60
  • Fax : (224)-364 31 16
  • Trade Marks : Lorinda Marry Rose Gess Miss Tuffy
Company Profile
ABOUT US

Toman Tekstil.San.Tic.Ltd.Şti is a leading company in knitted and woven children's clothing. In 2003, the sector took its first step and announced its name in a short period of time with its young, dynamic staff.

Especially in the 0-16 year old girls' knitting groups, they came to the forefront with their designs and then diversified them with the weaving groups and continued their journey with MISS TUFFY brand. Today, it has expanded its product portfolio to become a brand that boys are looking for.

Toman Tekstil San.Tic.Ltd.Sti. In addition to MİSS & MR TUFFY brands, LORİNDA and MARRY ROSE brands in girls 'groups and GESSBOY brand in boys' groups also serve wholesale franchises.

Toman Tekstil San.Tic.Ltd.Şti continues its investments in production with the power of having a large and fast AR-GE staff. It also serves as a freight forwarding center with 3,000,000 piece per year printing and embroidery facilities.

MISS & MR TUFFY brand which is offered to the service of consumers at 200 sales points in the whole country is rapidly expanding its dealership network with a separate marketing company located in Bursa Vişne Caddesi.

MARRY ROSE, LORİNDA and GESSBOY brands to wholesale dealers in Bursa center building and in our showrooms in Istanbul Laleli realizes.

Toman Tekstil San.Tic.Ltd.Sti. quality, innovation and dynamism without compromising on their breakthroughs will continue at a rapid pace.

HAKKIMIZDA

Örme ve dokuma çocuk giyiminde öncü bir firma olan Toman Tekstil.San.Tic.Ltd.Şti. 2003 yılında sektöre ilk adımını atmış ve genç, dinamik kadrosuyla kısa zamanda adını ülke genelinde duyurmuştur.

Özellikle 0-16 yaş kız örme gruplarında tasarımlarıyla ön plana çıkmış, daha sonra bunu dokuma guruplarıyla da çeşitlendirerek MİSS TUFFY markasıyla yolculuğuna devam etmiştir. Günümüzde ürün portföyünü daha da genişleterek erkek çocuklarının da aradığı bir marka haline gelmiştir.

Toman Tekstil San.Tic.Ltd.Şti. MİSS & MR TUFFY markalarının yanında toptan bayilerine de kız çocuk guruplarında LORİNDA ve MARRY ROSE markaları ile, erkek çocuk gurubunda da GESSBOY markası ile hizmet vermektedir.

Geniş ve hızlı bir AR-GE kadrosuna sahip olmanın verdiği güç ile üretim yatırımlarına da hız kesmeden devam eden Toman Tekstil San.Tic.Ltd.Şti. yıllık 3,000,000 adet kapasiteye sahip parça baskı ve nakış tesisleriyle sektöre fason olarak da hizmet vermektedir.

Yurt genelinde 200 satış noktasında tüketicilerin hizmetine sunulan MİSS & MR TUFFY markamız, Bursa Vişne Caddesinde bulunan binasında ayrı bir pazarlama şirketi ile bayi ağını hızla genişletmektedir.

MARRY ROSE, LORİNDA ve GESSBOY markalarımızın toptan bayilerine satışını da Bursa merkez binamızda ve İstanbul Laleli'deki showroomlarımızdan gerçekleştirmektedir.

Toman Tekstil San.Tic.Ltd.Şti. kalitesinden, yenilikçi anlayışından ve dinamizminden ödün vermeden atılımlarına hızla devam edecektir.
NO HS Code HS Code Description
1 610322 Men'S Or Boys' Ensembles Of Cotton, Knitted Or Crocheted
2 610323 Men'S Or Boys' Ensembles Of Synthetic Fibers, Knitted Or Crocheted
3 610419 Women'S Or Girls' Suits Of Textile Materials , Knitted Or Crocheted
4 610422 Women'S Or Girls' Ensembles Of Cotton, Knitted Or Crocheted
5 610442 Women'S Or Girls' Dresses Of Cotton, Knitted Or Crocheted
6 610910 T-Shirts, Singlets, Tank Tops And Similar Garments Of Cotton, Knitted Or Crocheted
7 611020 Sweaters, Pullovers, Sweatshirts, Vests And Similar Articles Of Cotton, Knitted Or Crocheted